Berlincheno trikampis (1983)

Dokumentinis, 22 min., 1983 m.

„Berlincheno trikampis“

 

Sumanymas sukurti dokumentinį filmą apie Dariaus ir Girėno skrydį per Atlantą „Mėgėjo“ studijoje gimė seniai – dar iki skrydžio penkiasdešimtmečio, kuriam autoriai ir norėjo paskirti filmą. Įgyvendindami savo sumanymą, autoriai susidūrė su daugeliu problemų. Bene svarbiausia iš jų – kaip surasti savąjį „matymo tašką“, savo meninę kalbą, kuri nekartotų jau pasakytų žodžių, nevestų kitų pramintais takais.

 

„Mėgėjo“ studijai nebuvo paslaptis, kad Lietuvos kino studijoje statomas vaidybinis filmas apie Darių ir Girėną, kad apie juos bus filmuojama ir ilgametražė dokumentinė juosta. Tokiomis sąlygomis pasakyti ką nors savito, nesikartoti – sunku, beveik neįmanoma. Tačiau „Mėgėjas“ sėkmingai išlaikė šį nelengvą išbandymą. Jie pasirinko ne vaizdavimo, ne atspindėjimo, o tyrimo – originalaus savarankiško tyrimo – kelią. Atsisakę „fotogeniškos“, nesunkiai prieinamos, populiarios medžiagos, kurią, be abejonės, naudosis respublikinės kino studijos dokumentalistai.

 

„Mėgėjo“ studijiečiai gilinosi į archyvų klodus, studijavo ne tik Lietuvos, bet ir daugelio Europos šalių bei JAV to meto laikraščiuose pasirodžiusius straipsnius apie Dariaus ir Girėno skrydį, gilinosi į to meto politinę situaciją. Atlikus visapusišką tyrimą ir gimė sava Dariaus ir Girėno žuvimo versiją…
Taip buvo sukurtas savotiškas, įdomus, netikėtas filmas „Berlincheno trikampis“ – naujas žvilgsnis į garbingą mūsų istorijos puslapį.

 

Apdovanojimai: Absoliučiai geriausias dokumentinis filmas, pagrindinis prizas. XI Pabaltijo respublikų ir Leningrado mėgėjiškų filmų festivalis. Ryga. 1983 m.

 

Data
Kategorija
Dokumentika, Introdukcija