Susipažinkite, pamatykite ir pasiklausykite „MĖGĖJŲ“ šiandien

Turas po „Mėgėjo“ studijos Kėdainiuose užkulisius su Vitoliu Laumakiu

1962 m. Kėdainiuose įkurta studija „Mėgėjas“– viena pirmųjų mėgėjiško kino studijų Lietuvoje. Įkūrėjai gydytojas Vitolis Laumakys ir inžinierius Adolfas Morėnas aktyviai dirba iki šiol gyvuojančioje studijoje.

Pirmasis „Mėgėjų“ susitikimas

Vitolis Laumakys ir Adolfas Morėnas pasineria į prisiminimus apie pirmąjį judviejų susitikimą.

Iš kur atsirado studijos pavadinimas?

Vitolis Laumakys atkleidžia, kodėl po ilgų ginčų ir intensyvių diskusijų, buvo pasirinktas būtent „Mėgėjo“ kino studijos pavadinimas.

Vitolio kelias į kino pasaulį

Vitoliui Laumakiui artimesnė buvo literatūra, tačiau kinas pasirodė esanti geriausia vieta, kurioje galima būti laisvam gyvenant Sovietų Sąjungoje.

„Mėgėjo“ studijos nariai

„Daug mūsų nebuvo“, – konstatuoja Vitolis Laumakys, tačiau vis dėlto jis, kartu nuolatiniu bendražygiu Adolfu Morėnu, turėjo savo pagalbininkų.

Kaip kildavo filmų idėjos?

„Mėgėjo“ kino studijos rūsys jos nariams buvo lyg antrieji namai. Natūralu, kad ore sklandantį kūrybinė atmosfera padėdavo generuoti naujų filmų idėjas. Minčių naujiems savo darbams „Mėgėjo“ studijiečiai taip pat sėmėsi ir iš buitinių konfliktų.

Kaip buvo kuriamas „Berlincheno trikampis“?

Vitolis Laumakys ir Adolfas Morėnas atskleidžia, kada kilo sumanymas kurti dokumentinį filmą apie Dariaus ir Girėno skrydį bei su kokiomis problemomis teko susidurti ieškant išskirtinių kadrų, pavertusių filmą originaliu savarankišku tyrimu.

Adolfas apie studijos projektorinę

Adolfas Morėnas kviečia užsukti į „Mėgėjo“ kino studijos projektorinę. Joje galima išvysti filmų įgarsinimui reikalingą aparatūrą, kurios tais laikais niekas daugiau neturėjo.

„Mėgėjo“ filmų skaitmeninimas

Adolfas demonstruoja savo išradimo veikimo principus ir detaliai paaiškina, kaip pavyko pasiekti profesionaliai skaitmeninimo įrangai ne kiek nenusileidžiančią vaizdo kokybę.

Techniniai „Mėgėjo“ studijos reikalai

Kaip įgyvendinti visus savo sumanymus, kai tam neturi pakankamai patirties ir negali sau leisti įsigyti profesionalios kino technikos? „Mėgėjo“ studijiečiai nenuleido rankų, o ribotos finansinės galimybės tik dar labiau paskatindavo jų kūrybiškumą.

„Ąžuolo“ apdovanojimai

Už kūrybinius gyvenimo pasiekimus „Ąžuolo“ statulėlė – Kėdainių kino studijai „Mėgėjas“. Garbingą apdovanojimą atsiėmė du jos įkūrėjai – Vitolis Laumakys ir Adolfas Morėnas. Įraše pokalbis su kūrėjais po įteikimo ceremonijos.

Filmai su Vitolio ir Adolfo komentarais

„Kanabėkas“ – „ Mėgėjo“ kino studijos satyrinių filmų ciklas. Pavadinimas reiškia dvinagį kablį mėšlui iš vežimo versti. Antrajame ciklo filme dėmesys skiriamas nebaigtoms statyboms, įspūdingo dydžio paminklams ir mokinių racionui mokyklų valgyklose.

Mokiniai, radę nesprogusią aviacinę bombą, nutaria gabenti ją į metalo laužą, bet tai pastebėjusi mokytoja, išgelbsti juos nuo galimo pavojaus. Šioje trumpametražėje juostoje – stipri pacifistinė mintis, raginanti užkirsti kelią tolesniam karo baisybių pasikartojimui.